Artykuł o prawie - kilka porad - Zagadnienia prawne

kancelaria radcowska Katowice

Czy warto studiować dziś prawo?


Elitarność studiów prawniczych zdaniem wielu skończyła się w momencie uwolnienia zawodu. Z chwilą, kiedy skończenie studiów oznaczało zostanie prawnikiem. Inna kwestia, że powstało także bardzo, ale to bardzo dużo

Artykuł o prawie - kilka porad - Zagadnienia prawne kancelaria radcowska Katowice
uczelni prywatnych, a uczelnie publiczne obniżyły swój poziom. Każdej uczelni zależy na tym, żeby przyjąć jak największą ilość studentów. Każdy student mniej podczas nauki, to zdecydowanie mniej pieniędzy. Wszystko to sprawia, że rokrocznie przybywa ogrom absolwentów prawa. O ile kiedyś, kilkadziesiąt lat temu byli to po prostu najlepsi z najlepszych, tak teraz nie zawsze tak jest. A przecież nie ma możliwości weryfikacji, jak dobrym studentem był dany prawnik. To jest spory problem i wiele osób zdaje sobie z tego sprawę.



Jaką uczelnię wybrać – prawo?


Studia prawnicze cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Liczne uczelnie prawnicze kuszą perspektywami na dobry zarobek i bardzo dobrą pensję. Niestety uczelnia uczelni nie równa i nie zawsze jest możliwość pójścia na taką uczelnię, która daje możliwość rozwoju osobistego i zdobycia doświadczenia. Znalezienie najlepszej uczelni w Polsce musi wiązać się z przejrzeniem aktualnych rankingów uczelni. Są to rankingi publikowane przez wiele instytucji – najczęściej są to niezależne podmioty. Warto mieć też na uwadze, że zagraniczne organizacje także takie rankingi przeprowadzają. Jeśli myślimy o kontynuacji nauki poza Polską, to warto mieć tego świadomość i wybrać taką uczelnię, która spełni wszystkie nasze oczekiwania i wyobrażenia.



Studia prawnicze – realne koszty


Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.